ظرف یک سال باید شرایط تدریس زبان مادری فراهم شود

۵
(۱)

?️به گزارش اورمیه خبرلری به نقل از خانه ملت؛ سیدحمایت میرزاده با اشاره به بررسی طرح اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در کمیته‌ای در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: این کمیته با حضور کارشناسانی از مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت اطلاعات، مرکز تحقیقات اسلامی قم و وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد.

 

?️نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دو نکته در این میان وجود دارد که در حال حاضر در مطبوعات و رسانه‌ها از زبان‌های قومی استفاده می‌شود و زبان رسمی تدریس کشور فارسی بوده و این موضوعات کاملا در کشور رایج است، افزود: در اصل ۱۵ قانون اساسی قانون صراحت بر «تدریس ادبیات زبان قومی و مادری در مدارس» دارد ولی با وجود ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی این اصل اجرایی نشده است.

 

?️وی ادامه داد: نهایتا در کمیته مسئول بررسی اصل ۱۵ قانون اساسی تصمیم بر این شد که شورای عالی آموزش و پرورش که بالاترین مرجع در حوزه  آموزش و پرروش به ریاست رئیس جمهور است، ظرف مدت یک سال، اقدامات لازم برای اجرای این اصل قانون اساسی را در مدارس فراهم کند.

 

?️میرزاده اضافه کرد: البته این تصمیم نظر کمیته تخصصی تشکیل شده ذیل کمیسیون آموزش است که این مصوبه کمیته باید در کمیسیون آموزش و سپس در صحن علنی مجلس نیز باید به رأی گذاشته شود.

 

?️تدریس زبان مادری در دانشگاه‌ها فعلا منتفی است

 

?️سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقفیقات مجلس درباره تدریس زبان یا ادبیات مادری در دانشگاه‌ها نیز عنوان کرد: با توجه به اینکه در اصل ۱۵ قانون اساسی فقط به «تدریس ادبیات قومی و مادرس در مدارس» تأکید شده کمیته موضوع تدریس زبان مادری در دانشگاه‌ها را کنار گذاشت. ضمن اینکه در حال حاضر برخی از زبان‌های قومی و مادری در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود که نمونه آن تدریس زبان ترکی و کردی در دانشگاه تبریز است.

 

 

چقدر این خبر برای شما کاربرد داشت؟

لطفا از طریق ستاره به این خبر امتیاز بدید.

متوسط امتیازات: ۵ / ۵. تعداد امتیازات: ۱

تاحالا کسی امتیازی نداده شما اولین باشید!

پاسخ به دیدگاه:

دیدگاه خود را وارد کنید
نام: